Eesti seisab mitmel rindel spordiaususe eest
Viimasel aastal on Eesti spordivaldkond teinud mitmeid uudseid ja olulisi samme, et aina paremini ja ühtsemalt seista spordiaususe eest.
Kultuuriministeerium on toetanud Eesti Olümpiakomitee poolt 17. septembril 2019 asutatud Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA (edaspidi EADSE) ülesehitamist. EADSE liitus SA Eesti Antidoping 2020. aasta lõpus. Lisaks dopinguvastasele ennetustegevusele tegeleb EADSE spordivõistluste manipuleerimise ning väärkohtlemise ja ahistamise vastase ennetustegevusega, samuti spordivõistluste turvalisuse teemaga.
2020. aasta lõpus sõlmiti spordiseaduse alusel EADSE-ga haldusleping spordivõistlustega manipuleerimise kontaktpunkti ülesannete täitmiseks Eestis. Vastavalt Spordiseaduse §111 on spordivõistlustega manipuleerimise vastase riikliku kontaktpunkti ülesanded:
1) kogub ja edastab asjaomastele organisatsioonidele ja asutustele spordivõistlustega manipuleerimise vastase võitlusega seotud teavet;
2) koordineerib spordivõistlustega manipuleerimise vastast võitlust;
3) võtab vastu, koondab ja analüüsib teavet tavatutest ja kahtlastest, Eestis toimuvate spordivõistluste kohta sõlmitud kihlvedudest ning edastab vajaduse korral hoiatusi;
4) edastab teavet võimalike rikkumiste kohta riigiasutustele, spordiorganisatsioonidele või spordikihlvedude korraldajatele;
5) teeb koostööd kõigi organisatsioonide ja asjaomaste asutustega riigisisesel ja rahvusvahelisel tasandil, sealhulgas teiste riikide kontaktpunktidega.
Dopingukuritegu seadusesse
Spordivõistlustega manipuleerimise vastases võitluses parimate praktikate ja info vahetamiseks liitus Eesti 2020. aasta kevadel nn Kopenhaageni grupiga, mis on spordivõistlustega manipuleerimise riiklike platvormide esindajate mitteametlik töörühm. Antud töörühmaga on liitunud juba üle 30 riigi.
1. märtsist 2020. aastal kehtima hakanud spordiseaduse muutmisega muudeti ka Eesti karistusseadustiku §195 uue pealkirjaga „Dopingkuritegu“. Muudetud sätete abil saab edaspidi paremini karistada dopingu tarvitamisele kaasaaitajaid (nt kasutamisele õhutajad, vahendajad), et võidelda erinevate dopinguvõrgustike ja nende tekkimise vastu, ning nüüdsest on selgem ka dopingu mõiste.
EADSE juhtimisel on Eestis valmistutud ka 2021. aasta kehtima hakkavate uue Maailma Dopinguvastase Agentuuri (WADA) dopinguvastase koodeksi ja seda täiendavate rahvusvaheliste standardite rakendumiseks.
Alates 1. veebruarist 2020 hakkas Eestis kehtima jalgpallivõistlustel ja teistel spordiüritustel turvalisuse, julgeoleku ja teenindamise lõimitud lähenemisviisi käsitleva Euroopa Nõukogu konventsioon, mis ajakohastab 1985. aasta jalgpallivõistluste ja teiste spordiürituste pealtvaatajate vägivalda ning muid korrarikkumisi käsitleva Euroopa konventsiooni. Uue konventsiooni eesmärk on võtta kasutusele ühine, mitut asutust hõlmav lähenemisviis ning luua partnerlusi kõigi asutuste ja sidusrühmade vahel. Turvalisuse sammas peaks tagama ennekõike infrastruktuuri (staadionide) turvalisuse, julgeoleku sammas peaks aitama vältida huligaanitsemist (koostöö politseiga, kes tagab julgeoleku, teeb riskihindamisi, määrab karistusi avaliku korra rikkumise eest) ning teeninduse all soovitakse tagada ligipääs ja hea teenindus kõigile spordivõistluste osalejatele (nt lastega pered, puudega inimesed), selged ja hästi nähtavad märgistused, tualettruumide kättesaadavus ning viisakas kohtlemine kogu ürituse jooksul.
